Wiza do USA. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby ją otrzymać?

Pomimo dobrych relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi, nasi obywatele wciąż muszą ubiegać się o wizy, jeśli chcą wjechać na terytorium USA. Z jakimi uciążliwościami i staraniami wiąże się jej pozyskanie? O tym staramy się krótko opowiedzieć w poniższym tekście. Jak się okazuje, nie taki diabeł straszny jak go malują.

Rodzaje wiz do USA

Jednym z podstawowych rodzajów wiz jest wiza turystyczna, czyli dokument umożliwiający swobodne podróżowanie i zwiedzanie Stanów Zjednoczonych. Na początek wspomnijmy, że wiza B1/B2 umożliwia zwiedzanie Stanów, ale również udanie się na rozmowę kwalifikacyjną czy na konferencję w roli uczestnika. Nie uprawnia ona jednak do podjęcia pracy w tym kraju. Istnieje również wiza pracownicza, uprawniająca do zatrudnienia na terenie Stanów Zjednoczonych.

Jak wygląda procedura aplikowania o wizę turystyczną do USA?

O wizę należy starać się na stronie internetowej ambasadzie Stanów Zjednoczonych. Wniosek online DS-160 wypełniamy, wskazując miejsce do spotkania z konsulem. Może być to albo Warszawa, albo Kraków. Należy wykonać zdjęcie przystosowane do tego typu dokumentów u fotografa. Musi mieć ono charakter elektroniczny i zostać załączone jako plik. Ważna jest również informacja o adresie uczelni lub miejsca pracy, z którym jesteśmy związani. We wniosku należy również podać dane osobowe osoby, do której się wybieramy z wizytą, a także adres jej zamieszkania. Istotne jest również podanie okresu, w którym mamy zamiar przebywać w Stanach Zjednoczonych. Wniosek wypełniamy, pomijając polskie znaki (na przykład zamiast ą wpisując a, a zamiast ż wpisując z). Na końcu wypełniania wniosku pojawi się numer, który zdecydowanie warto wydrukować. Numer ten jest bardzo istotny w przypadku umawiania się na rozmowę z konsulem. Bez niej z kolei nie będzie możliwe uzyskanie wizy, a tym samym wylot do Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj wizyta z konsulem jest możliwa w godzinach porannych i zajmuje kilka godzin. Termin spotkania można zaplanować za pośrednictwem strony konsulatu.

Jeżeli interesuje Cię wiza do USA lub wiza do Indii wejdź na stronę internetową https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-usa/  i zapoznaj się z wszelkimi szczegółami. Podczas oczekiwania na spotkanie z konsulem należy zabrać ze sobą wydrukowany numer wraz z dowodem wpłaty, paszport oraz dokumenty świadczące o jakichkolwiek związkach z krajem. Można również okazać zaproszenie od rodziny ze Stanów lub zaświadczenie z biura turystycznego, że zamierzamy zwiedzać określony rejon. Ten ostatni element jest dla ambasady dowodem na to, że zechcemy powrócić do Polski i nie planujemy zostać w USA dłużej niż pozwoli nam na to wiza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here