Stolica Dolnego Śląska jest licznie odwiedzana przez turystów nie tylko z Polski. W mieście czeka szereg zaskakujących atrakcji.

Położenie i herb miasta

Wrocław położony jest na obszarze Pradoliny Wrocławskiej, na północno-wschodnim krańcu Równiny Wrocławskiej i na północno-zachodnim skraju Równiny Oleśnickiej. Jego powstanie i rozwój nierozerwalnie związane są z rzeką Odrą. O wielowiekowych dziejach miasta najlepiej świadczy jego herb. W herbie obecny jest czarny orzeł śląski ze złotą przepaską na złotym polu – to świadectwo przynależności Wrocławia do księstwa Piastów. W herbie widnieje także biały lew czeski – miasto należało bowiem także do Czech. Herb miasta został przyjęty za panowania Habsburgów. W tarczy herbowej umieszczona została także litera „W”. Jest to nawiązanie do legendarnego założyciela miasta. W tarczy umieszczona także popiersie świętego Jana Chrzciciela, który jest nie tylko patronem znajdującej się na Ostrowie Tumskim katedry, ale także miasta. W zbiorach wrocławskiego Archiwum Państwowego przechowywany jest akt lokacyjny Starego Miasta.

Brodate skrzaty

Społeczność wrocławskich krasnali to bez wątpienia jedna z największych turystycznych atrakcji miasta. Ich liczba stale rośnie, każdy z nich ma swoje imię. Figurki mają około trzydzieści centymetrów wysokości, znajdują się w wielu zakątkach miasta. Ich odnajdywanie to atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Krasnale są dziełem artystów z całej Polski. Opiekują się nimi osoby prywatne, firmy i instytucje publiczne.

Uliczni artyści

Wrocław jest miastem pełnym ulicznych artystów: mimów, tancerzy, kabareciarzy, grajków. Nie brakuje także osób, które uprawiają slackline. Miejscem, w którym można spotkać ich najliczniej jest Park Słowackiego.

Hala Stulecia

Jedną z budowli, która jest symbolem Wrocławia jest Hala Stulecia. Wrocławianie nazywają ją Pudłem na kapelusze lub Tortem. Hala została zbudowana w latach 1911-1913. Kiedy ukończono jej budowę była największą na świecie konstrukcją żelbetową. Hala została przykryta kopułą o średnicy sześćdziesięciu pięciu metrów. W hali może pomieścić się sześć tysięcy widzów. Odbywają się w niej mecze koszykówki, inscenizacje operowe, walki pięściarskie.

Miejskie kamieniczki

Wiele z nich przetrwało II wojnę światową, inne zostały odrestaurowane. Pochodzą z różnych okresów. Są więc wśród nich zarówno renesansowe, barokowe jak również klasycystyczne. Zwiedzanie warto zacząć od kamieniczek Jaś i Małgosia. Lata budowy tych kamieniczek sięgają okresu średniowiecza. Imiona zostały im nadane w latach powojennych. Kręte, bogato zdobione schody możemy podziwiać w kamienicy Sachsów – znajduje się ona bardzo blisko gmachu wrocławskiej opery. W wielu kamieniczkach otaczających wrocławski Rynek mieszczą się dzisiaj galerie sztuki, sklepy i restauracje.

Park Szczytnicki

Jest najstarszym parkiem miasta. Jesienią jest cały skąpany w kolorowych barwach. Park został urządzony w stylu angielskim, jego częścią jest uroczy Ogród Japoński. Malownicze mostki, urokliwe stawy, pawilon herbaciany dodają mu uroku.

Na wycieczkę po Wrocławiu zaprasza www.hostelamnesia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here