Zdrowa dieta dla zdrowego ciała

Dieta odchudzająca oraz odpowiednia dawka aktywności fizycznej to dopiero początek drogi do utrzymania ciała w dobrej kondycji na lata. Pewne uniwersalne zasady żywieniowe trzeba stosować cały czas, ponieważ to właśnie na nich opiera się zdrowa dieta. Sprawdź, jak ułożyć zdrową dietę i jakie produkty powinny się w niej znaleźć.

  1. Zdrowa dieta = zbilansowana dieta
  2. Utrzymaj zdrową dietę z pomocą specjalistów

W zdrowej diecie nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców, chudego mięsa, tłustych ryb morskich oraz zdrowych tłuszczów. Niezbędne są również produkty mleczne i wieloziarniste.

Zdrowa dieta = zbilansowana dieta

Instytut Żywności i Żywienia wskazuje, że podstawą zdrowej diety są warzywa i owoce, najlepiej w postaci surowej, a także pieczonej lub gotowanej na parze. Trzeba jednak pamiętać, że każda obróbka termiczna powoduje utratę cennych witamin i składników odżywczych, których w warzywach i owocach jest całe mnóstwo. Niezwykle ważną rolę w diecie pełnią kiszonki, a więc przetwory z warzyw i owoców, a także pochodzące z ich obróbki soki, np. sok z ogórka kiszonego lub kiszonej kapusty.

Ze względu na to, że wiele witamin rozpuszcza się w tłuszczach, drugim elementem diety powinny być zdrowe tłuszcze, np. olej rzepakowy bio, oliwa z oliwek, oleje z pestek winogron, wiesiołka czy lnu. Wiele z nich powinno się spożywać na zimno, ponieważ po podgrzaniu tracą swoje właściwości. Organizm potrzebuje niezbędnych składników odżywczych, które dodadzą mu energii do przeprowadzania podstawowych procesów życiowych. Zawierają je produkty zbożowe, jak pełnoziarniste pieczywo lub makaron, napary owocowe, rośliny strączkowe, chude mięso oraz tłuste ryby morskie. Te ostatnie są źródłem cennych dla człowieka niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, znanych jako kwasy Omega.

Chcąc mieć szczupłą sylwetkę, wiele osób rezygnuje z tuczących produktów – słodyczy, przetworzonej żywności lub gotowych posiłków. Zdrowe jedzenie nie musi jednak oznaczać rezygnacji ze wszystkiego. Słodycze można przygotowywać samemu, wykorzystując powidła bez cukru lub miód; podobnie jest z daniami fast food.

Utrzymaj zdrową dietę z pomocą specjalistów

Nie każdy ma wystarczającą wiedzę i ilość czasu, pozwalającą na samodzielne układanie codziennego jadłospisu, robienie zakupów i gotowanie. Aby pomóc właściwie każdemu odżywiać się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, wiele firm oferuje catering dietetyczny z dostawą do domu. Do tego wystarczy pamiętać o piciu wody w odpowiedniej ilości oraz aktywności fizycznej, a efekty przyjdą same.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here