Zbliża się wiosna. To idealny czas na weekendowy wypad, na przykład w okolice Krzemionek Opatowskich.

Nowe na liście UNESCO?
Krzemionki Opatowskie stanowią rezerwat archeologiczny, utworzony dla ochrony neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego. Położone są w województwie świętokrzyskim i stanowią częsty obiekt wycieczek w te rejony. 31 stycznia w Paryżu złożony został wniosek o wpisanie obiektu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czy zostanie on przyjęty, dowiemy się prawdopodobnie w połowie przyszłego roku. Kopalnia, znajdująca się na terenie rezerwatu należała do jednej z najistotniejszych na terenie Europy. Krzemień pasiasty był bowiem wykorzystywany przez ludność na przykład do tworzenia narzędzi. Krzemionki Opatowskie to wyjątkowy obiekt, stanowiący unikatowy zabytek kultury neolitycznej.

Agroturystyka Grynwald
W okolice Krzemionek i w Góry Świętokrzyskie warto wybrać się chociaż na parę dni. Bardzo ciekawie przedstawia się trasa turystyczna, licząca około 1,5 kilometra długości. Można na niej zobaczyć oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń czy hałdy górnicze, a aż 500 jej metrów przebiega pod ziemią. To właśnie ten fragment jest najbardziej interesujący dla turystów. Warto dodać, że to jedyny tego typu obiekt otwarty dla publiczności na świecie.

Dobrze jest, podczas wycieczki mnie wygodnie położoną bazę wypadową. Wyszukują w wyszukiwarce słów „agroturystyka Góry Świętokrzyskie” natkniemy się na przykład na Agroturystykę Grynwald. To miejsce to świetna baza wypadowa dla turystów indywidualnych, ale również dla zorganizowanych grup, na przykład zielonych szkół, czy klientów biznesowych. Na terenie obiektu można zorganizować imprezę integracyjną, grilla, grać w gry zespołowe, piłkę czy nawet Dysk Golfa. Dlatego też to miejsce sprawdzi się na kilkudniowe i dłuższe wyjazdy, gdzie integracja i dobra zabawa połączone są ze zwiedzaniem. A jest co zwiedzać, ponieważ Agroturystyka Grynwald położona jest zaledwie godzinę drogi od Krzemionek Opatowskich. Można też zrobić sobie wycieczkę do Sandomierza czy Ostrowca Świętokrzyskiego lub wybrać się na jeden ze szlaków Gór Świętokrzyskich.

Warto już dziś zaplanować w nadchodzącym czasie wolny weekend i wybrać się w na wycieczkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here