Warszawskie galerie sztuki – przewodnik

Spacer po warszawskich galeriach to wspaniały pomysł na spędzenie wolnego czasu nie tylko dla miłośników sztuki współczesnej. W stolicy jest wyjątkowo dużo tego rodzaju instytucji, oprócz Zachęty warto też zajrzeć do prywatnych galerii. Niemal w każdym zakątku miasta znajduje się miejsce, w którym można obcować ze sztuką.

Kulturalna wycieczka do Warszawy

Osoby spoza stolicy, które planują spędzić weekend lub kilka dni w tym mieście przed przyjazdem powinny zarezerwować nocleg. Apartamenty w Warszawie ulokowane w centrum to doskonały wybór – stąd wszędzie jest blisko, tutaj jest również najwięcej galerii sztuki, dzięki czemu można je odwiedzać na piechotę.

Stalowa, Piękna, Foksal 17 i inne

Stalowa jest prywatną galerią. Specjalizuje się w sztuce współczesnej. Swoją nazwę wzięła od nazwy ulicy, przy której się znajduje pod numerem 17. Wizyta w Stalowej to doskonała okazja do zapoznania się zwłaszcza z dziełami młodych polskich artystów. Prezentowane są prace (głównie obrazy) malarzy uznanych i cenionych oraz malarzy, którzy dopiero rozpoczynają karierę.

Piękna Gallery to wspólne dzieło kilku osób – pasjonatów i ekspertów rynku sztuki. W galerii można obejrzeć starannie wyselekcjonowane prace twórców z nurtu współczesnej klasyki, m. in. Stanisława Fijałkowskiego, Eugeniusza Markowskiego i Tadeusza Kantora. Piękna Gallery znajduje się przy ulicy Emilii Plater 10.

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej to jedna z pierwszych i największych prywatnych polskich galerii z salonami ekspozycyjnymi w stolicy, Poznaniu oraz Brukseli. Od niemal ćwierćwiecza Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej wystawia współczesne dzieła z różnych dziedzin sztuki, m. in. rzeźby, grafiki, malarstwa sztalugowego i rysunku. Adres galerii w Warszawie: ul. Świętokrzyska 32.

Foksal 17 to galeria, w której można podziwiać stale powiększające się zbiory obrazów wpisujących się w obecnie panujące na rynku sztuki trendy oraz takich, które wymykają się interpretacjom stanowiących odrębne kategorie i style często też wytyczających nowe kierunki. Foksal 17 – to jednocześnie nazwa galerii oraz jej adres.

101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej to miejsce szczególnie skoncentrowane na rzeźbie, promujące dzieła uznanych już twórców oraz artystów początkujących a nawet studentów ASP. Od momentu założenia galerii współpracują z nią tacy artyści, jak: Magdalena Laskowska, Marcin Rząsa, Sylwester Ambroziak i wielu innych. 101 Projekt znajduje się przy ulicy Pięknej 62/64.

Inne warszawskie galerie sztuki warte odwiedzenia:          

  • Art in House, ul. Foksal 11,
  • Carafe, ul. Wilcza 35/41 lok.LU-10, 72,
  • Centrum Sztuki CARTONOVNIA, ul. Hoża 51,
  • CZARNA.gallery, ul. Sienkiewicza 4,
  • D.I.C. PL Showroom, ul. Miedziana 3a,
  • Czarna Galeria, ul. Marszałkowska 4 lok.3 (II p.)
  • David Pataraia Gallery / Antykwariat, ul.Śniadeckich 18.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here