chusta do noszenia dziecka

Ilu rodziców, tyle opinii, również w kwestii transportu najmłodszych dzieci. Rozwiązań jest wiele, a każdy może obecnie wybrać to, które najbardziej odpowiada zarówno rodzicowi, jak i maluchowi. Jedni stawiają na klasykę, inni na chusty. Wielu, zwłaszcza młodych rodziców przekonuje, że chusta potrafi całkowicie zastąpić standardowy wózek. Czy faktycznie jest to możliwe?

Wózek – podstawa dla transportu malucha

Typów wózków jest naprawdę wiele, dzięki czemu łatwo wybrać optymalne rozwiązaniem, dopasowane do potrzeb malucha i jego opiekunów.

Już od pierwszych tygodni życia można bez przeszkód wozić dziecko w praktycznych wózkach gondolowych, które oferuje sklep Wozki-Foteliki.pl.  Dla starszych, nawet już samodzielnie chodzących, idealnie sprawdzają się spacerówki.

Co wyróżnia dobry wózek? Wielu rodziców przede wszystkim zwraca uwagę na trwałość rozwiązania. Wiadomo bowiem, że jest to konstrukcja, której używa się regularnie, w mocno zróżnicowanych warunkach. Powinna zatem przetrwać bez uszkodzeń dłuższy czas, co gwarantuje komfort oraz bezpieczeństwo dla rodzica i dziecka.

Nowoczesne wózki powinny być lekkie. Coraz chętniej podróżujemy, również nawet z całkiem małymi dziećmi. Podczas nieustannego przemieszczania się samolotem lub samochodem dbamy o zmniejszenie wagi bagażu. A jak wiadomo wózek stanowi jego solidną część.

Z tego powodu szczególną popularnością cieszą się modele umożliwiające szybkie i proste złożenie wózka i schowanie go do bagażnika samochodu lub luku bagażowym.

Wózki dopasowuje się do wzrostu i wagi dziecka, dzięki czemu zapewnia mu się wygodne warunki podczas nawet dłuższych wycieczek. Maluch może w wózku odpoczywać lub nawet spać, schowany przed palącymi promieniami słońca.

Jako wielką zaletę wózka uznaje się szereg akcesoriów montowanych do jego konstrukcji, jak choćby parasolki, dodatkowe schowki na rozmaite, przydatne drobiazgi. Zwiększają one komfort oraz ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

Czy wózki dla dzieci mają wady?

Warto równocześnie pamiętać, że wózek nie sprawdza się w każdych warunkach. Oczywiście producenci przygotowują rozmaite modele, o większych i mniejszych kołach oraz innych udogodnieniach (np. amortyzatorach), dzięki którym z łatwością zabierzemy dziecko w wózku w plener. W niektórych przypadkach jednak takie rozwiązanie się nie sprawdza. Trudno manewrować wózkiem choćby na górskich szlakach lub wędrować plażą przez wiele kilometrów.

Oprócz tego niekiedy wózki są po prostu zbyt ciężkie. Bywa to szczególnie problematyczne dla rodziców mieszkających w bloku na czwartym piętrze bez windy.

Chusty do noszenia dzieci – czy to się sprawdza?

Moda na chusty do noszenia dzieci zaczęła się już jakiś czas temu i obecnie jest niezmiernie rozpropagowana. Dla wielu osób staje się ona wręcz sposobem na życie, co przekłada się na całkowitą rezygnację z wózka.

Czy to na pewno dobre rozwiązanie? Chusta pozwala na wygodne noszenie malucha zawsze przy sobie. Zwolennicy tej metody twierdzą, że pozwala nawiązać olbrzymią bliskość z dzieckiem, co jest niemożliwe w przypadku spacerowania z wózkiem.

Ponadto chusta sprawia, że mamy cały czas wolne ręce, dzięki czemu możemy zabrać dziecko ze sobą na zakupy lub zająć się rozmaitymi innymi obowiązkami.

Czy chusta sprawdza się w każdej sytuacji?

Również chusty nie są jednak rozwiązaniem idealnym. Sprawdzają się zwłaszcza przy młodszych dzieciach. Noszenie żywotnych starszaków potrafi być już wyzwaniem. Gdy maluch jest bardzo ruchliwy i ciekawy świata, a wszystko, co widzi chce od razu złapać w małe rączki, raczej trudno wyobrazić sobie robienie zakupów lub gotowanie z dzieckiem w chuście – może to bowiem prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji.

Nie zapominajmy o tym, że noszenie dziecka w chuście przez dłuższy czas bywa męczące również dla kręgosłupa opiekuna. W teorii bowiem ciężar rozłożony jest równomiernie, jednakże dodatkowych dziesięć lub piętnaście kilogramów w chuście oraz torba z potrzebnymi akcesoriami i zwykła torebka to już solidne obciążenie.

Oprócz tego warto wspomnieć o tym, że taki typ noszenia dziecka, zwłaszcza w upalne dni, potrafi być przyczyną solidnego dyskomfortu cieplnego zarówno dla malucha, jak i dla jego rodzica.

Wózek czy chusta?

Nie ma jednego optymalnego rozwiązania. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Wózki sprawdzają się w innych sytuacjach niż chusty. Nie oznacza to jednak, że trzeba poddać się wyłącznie jednemu z rozwiązań.

Najlepiej bowiem zachować zdrowy rozsądek i postawić na to, co przydaje się najlepiej w danych okolicznościach. Dzięki takiemu racjonalnemu podejściu chusta staje się wygodnym uzupełnieniem wózka i vice versa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here