Fotowoltaika panele

Fotowoltaika jest coraz bardziej popularną metodą pozyskiwania energii. Decyduje się na nią coraz więcej osób, gdyż to rozwiązanie ekologiczne i opłacalne. Czym dokładnie jest fotowoltaika oraz jakie są jej wady i zalety?

Fotowoltaika to po prostu panele fotowoltaiczne, które umieszcza się na budynku. Mają one za zadanie zamienić energię promieniowania słonecznego w elektryczną. Energię tą możemy spożytkować nie tylko jako prąd, ale może ona posłużyć także do ogrzewania. Warto jednak wiedzieć, że to nie to samo co kolektory słoneczne, które produkują tylko ciepło.

Jak właściwie działa fotowoltaika? Nie jest to aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Otóż panele fotowoltaiczne zawierają ogniwa fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Dzieje się to wówczas, gdy na ogniwo pada foton i zostaje przez nie pochłonięty. Podczas tego zjawiska wybity elektron jest wprawiony w ruch, co owocuje przepływem prądu. Panele podłączane są do regulatora ładowania. Regulator napięcia pozwala kontrolować stan naładowania, jaki ma akumulator żelowy. Oprócz tego do instalacji podłączona jest przetwornica napięcia, dostosowująca napięcie prądu do urządzeń. Dzięki temu można uzyskać nawet 230 V.

Solary to rozwiązanie praktycznie dla każdego i naprawdę warto zastanowić się nad przejściem na właśnie takie źródło energii. Oczywiście najpierw należy poznać wady i zalety tego rozwiązania. Przede wszystkim fotowoltaika jest w stanie zapewnić nam zapas energii na wiele lat. Kiedy pokryjemy już koszty zamontowania takiej instalacji, czerpanie prądu jest praktycznie darmowe, bowiem korzystamy z energii słonecznej! Co więcej, jest to system bezobsługowy. Nie musimy każdego dnia go uruchamiać, doglądać itd. Wystarczy tylko co jakiś czas sprawdzić stan instalacji. Oznacza to, że fotowoltaika gwarantuje nam oszczędność pieniędzy, które można dzięki temu spożytkować na coś innego. Niektórzy mogą co prawda uznać za wadę fakt, że najpierw trzeba zainwestować w zakup i montaż systemu, ale w perspektywie lat wszystko się nam zwróci.

Oprócz tego ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że panele słoneczne są odporne na różne warunki atmosferyczne. Są one w stanie wytrzymać szeroki zakres temperatur. Wprawdzie największą wydajność mają przy około 25 stopniach Celsjusza, ale nie oznacza to, że przy dwudziestu stopniach mniej przestają działać. Niestraszne im nawet mrozy. Poza tym są bardzo wytrzymałe i spokojnie przetrwają silne burze, wiatry, grad, śnieżycę itp. Nieprawdą jest zatem, że fotowoltaika nadaje się tylko tam, gdzie zawsze jest ciepło i słonecznie.

Fotowoltaika

Kolejną zaletą systemu fotowoltaicznego jest jego trwałość. Oczywiście konieczne są kontrole, drobne wymiany elementów itp., ale, kiedy zamontujemy ten system, możemy mieć pewność, że posłuży on nam przez wiele lat. Przyjmuje się, że pierwsze 20 lat panele działają bez żadnego problemu, na wysokim poziomie. Nie oznacza to jednak, że po 20 latach już się do niczego nie nadają. Po prostu ich sprawność powoli zaczyna spadać. Szacuje się, że po 25 latach sprawność wynosi 90%, co wciąż nie jest złym wynikiem. Należy wówczas najczęściej wymienić falownik. Co ciekawe, sprawdzono, że nawet po 40 latach od montażu systemu, panele są jeszcze w stanie wytwarzać energię, aczkolwiek nie aż tak dużo jak na początku. Warto także wiedzieć, że producenci oferują długoletnie gwarancje, można więc czuć się bezpiecznie i w razie jakichś nieprawidłowości nie zostaniemy z tym sami.

To jeszcze nie koniec zalet fotowoltaiki. Istotne jest to, że stanowi ona bardzo ekologiczne rozwiązanie, co wiąże się z korzyścią nie tylko dla nas, ale i innych oraz naszego otoczenia. Promieniowanie słoneczne to nieskończone źródło energii. Poza tym nie wymaga ona użycia paliwa kopalnego ani żadnych innych substancji, nie następuje także emisja spalin czy innych zanieczyszczeń. Jeśli fotowoltaikę podłączymy pod pompę ciepła, jeszcze bardziej ograniczymy emisję dwutlenku węgla. System nie generuje zbędnego hałasu. Istotne jest również to, że wpływ fotowoltaiki na świat roślinny i zwierzęcy jest praktycznie zerowy. Również otoczenie nie zmienia się pod wpływem paneli, gdyż zamontowane są one na dachu. Jedyne, co może się z nimi wiązać to odrobina cienia, ale właściwie nie ma to dużego znaczenia. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż system łatwo można zdemontować, a surowce można ponownie wykorzystać. Fotowoltaika nie generuje strat energetycznych, które następują, gdy energia przesyłana jest przez sieci na wiele kilometrów.

Czy fotowoltaika ma jakieś wady? Otóż największym problemem jest konieczność inwestycji. Poza tym rozwiązanie to jest niemożliwe dla osób, które mieszkają w bloku. Decyzję o fotowoltaice musiałaby wówczas podjąć spółdzielnia. Ponadto niekiedy zamontowanie systemu może wymagać wycinki drzew (jeśli budynek jest cały zacieniony przez drzewa). Bez wątpienia jednak zalety przeważają nad wadami i warto zdecydować się na zamontowanie tego nowoczesnego, przyszłościowego i ekologicznego systemu.

Źródło: https://suntrack.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here