Zima to dla wielu rowerzystów, zwłaszcza tych początkujących, czas przerwy w jeździe na rowerze. Zwykłe jednoślady zostają zamienione na rowery stacjonarne w domu, na siłowni i zajęcia spinningowe, dzięki którym łatwiej utrzymać formę i dotrwać do wiosny w dobrej kondycji. Jednak ważna jest nie tylko aktywność fizyczna bez roweru, ale także jego konserwacja zimą, aby w dobrej formie dotrwał do wiosny mimo odstawienia.

Oprócz konserwacji roweru zimą ważne jest jego prawidłowe przechowywanie. Najlepsze oleje i smary, oczyszczenie najdrobniejszych elementów i wypucowanie roweru na błysk nic nie da, jeżeli będzie przechowywany na przykład bez okrycia w wilgotnej piwnicy lub zawinięty w folię i wystawiony na balkon – pisze autor poradnika jak wybrac licznik rowerowy?

Dodajmy jeszcze do tego fakt, że przechowywanie roweru w takim miejscu może narazić go bardziej na kradzież – jeżeli zdarzały się już włamania do piwnic w okolicy czy kradzieże przedmiotów z balkonów na parterze lub niskim pierwszym piętrze. Jak konserwować rower zimą i jak go przechowywać?

Konserwacja roweru zimą: pierwsze oczyszczenie

Do pierwszego oczyszczenia roweru możesz użyć miękkiej szmatki, gąbki, a nawet starej szczoteczki do zębów do wyczyszczenia zakamarków. Cały rower musisz dokładnie wyczyścić i pozostawić do wysuszenia. Pamiętaj o odtłuszczeniu roweru – możesz do tego użyć łagodnego płynu do mycia naczyń, żadnych drażniących środków, zwłaszcza na których jest napisane, że nie są przeznaczone do powierzchni aluminiowych – czyli ramy rowerowej.

Niektórzy mogą Ci polecić szybkie umycie roweru wodą pod ciśnieniem, pod warunkiem, że będziesz pilnować, aby woda nie dostała się w niepożądane miejsca, takie jak piasty. Jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie mokrej ściereczki, gąbki czy szczoteczki soft, którymi precyzyjnie wyczyścisz np. rower miejski.

Konserwacja roweru zimą: odrdzewianie i smarowanie

Opiszemy to na przykładzie łańcucha. Po wstępnym oczyszczeniu łańcucha i po jego wyschnięciu należy użyć preparatu do odrdzewiania, a następnie specjalnego smaru czy oleju, którym pokryjemy jego powierzchnię. Jeżeli chcesz aktywnie spędzić zimę na rowerze, jednoślad powinien być oczyszczany i konserwowany w ten sposób po każdym powrocie do domu. Nie pozostawiaj na nim błota, śniegu czy wilgoci, aby go nie zniszczyć. Smarując wszystkie ruchome elementy roweru, zabezpieczysz je przed rdzewieniem.

Konserwacja roweru zimą: zmiana ustawień

Ten etap może wymagać od Ciebie czynności, których nigdy nie robisz, takich jak np. ustawienie przerzutek w najniższym trybie w celu zminimalizowania napięcia sprężyny. Aby bezpiecznie przechowywać rower zimą, poluzuj też hamulce. Przed odłożeniem roweru na miesiąc czy dwa napompuj opony – jednak czasami odwiedzaj swój rower po to, aby zmienić ich położenie (np. obrócić nimi kilka razy). Usuń z roweru akcesoria, takie jak koszyki czy lampki, z których wyjmiesz baterie. Nieużywane przez dłuższy czas baterie mogą się wyla

Konserwacja roweru na zimę: czym przykryć rower?

Na pewno nie owijaj roweru na zimę kilkoma warstwami przezroczystej folii, która nie będzie przepuszczała powietrza i pod którą gromadzi się wilgoć – to nie choinka chowana w piwnicy na 11 miesięcy w roku. Najbezpieczniej jest przykryć rower dużą płachtą i owinąć go nią szczelnie, używając do tego np. taśmy, aby pod materiał nie przedostawał się kurz. Rower powinien stać obowiązkowo w suchym miejscu. Wykluczone jest trzymanie go na balkonie, w wilgotnej piwnicy.

Zapraszamy na poradnik jakie rowery dla dzieci wybrać – https://jaki-rower.pl/rowery-dla-dzieci-jak-wybrac-dobry-rower-dla-dziecka/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here