Jedną z najczęściej wybieranych wakacyjnych destynacji wśród Polaków od wielu lat pozostaje obszar basenu morza śródziemnego. Tyczy się to przede wszystkim miłośników żeglarstwa i wszelakich sportów wodnych, czyli tych z nas, którzy dni wolne od pracy preferują spędzać na wodzie, albo przynajmniej w jej pobliżu.

Wśród tej grupy wczasowiczów krajem szczególnie popularnym jest Chorwacja, która kusi między innymi nadzwyczajnymi akwenami i szlakami żeglownymi, wspaniałą fauną i florą, oraz nowoczesnymi portami i wysoko rozwiniętą infrastrukturą żeglarską. Urozmaicona linia brzegowa chorwackiego wybrzeża oraz charakterystyczne dla tej części Europy wiatry sprawiają, że o czarterze jachtu w Chorwacji może myśleć każdy żeglarz, niezależnie od poziomu doświadczenia. Trzy najważniejsze zmienne, które należy brać pod uwagę podczas planowania takiej podróży to termin, port wypłynięcia, oraz oczywiście odpowiednia jednostka, dobrana zarówno pod kątem oczekiwań i preferencji załogi, jak i umiejętności skippera, o ile nie korzystamy z usług takowego. W niniejszym artykule chcielibyśmy nawiązać do wyboru łodzi, przybliżając wam dwie najchętniej i najczęściej wybierane w zeszłym roku jednostki, czyli Bavarię Cruiser 46 i katamaran Lagoon 380.

Bavaria Cruiser 46 to zwycięzca przyznawanej corocznie na targach BOOT Düsseldorf nagrody Yacht of the Year 2015 w kategorii Jacht Rodzinny. Jednostka urzekła jury przede wszystkim komfortem i jakością wykonania zarówno takielunku, jak i wnętrza, a rzesze żeglarzy od tego czasu potwierdziły tę opinię, czyniąc z Bavarii Cruiser 46 jeden z najchętniej czarterowanych jachtów jednokadłubowych.
Na uznanie zasługuje tutaj przede wszystkim ergonomia i przestrzeń, jaką projektantom udało się wygospodarować pod pokładem. W komfortowych warunkach może tutaj podróżować aż do 10 osób. Będą one miały do dyspozycji 4 kabiny dwuosobwe oraz 3 toalety z prysznicem, a ponadto dodatkową przestrzeń do spania dla dwóch osób w jasnym i obszernym salonie. Całość została wykonana z dbałością o szczegóły i z materiałów najwyższej jakości, w tym naturalnego drewna. O wygodę skippera, a co za tym idzie bezpieczeństwo całej załogi, zadbano przede wszystkim na pokładzie, na którym przewidziano dwa koła sterowe, każde wyposażone w pełen zestaw przyrządów nawigacyjnych, dzięki czemu żegluga nie sprawia problemu nawet w czasie największych przechyłów.

Lagoon 380 to najczęściej kupowany katamaran na świecie, zarówno przez firmy czarterowe jak i osoby prywatne. Podobnie jak w przypadku Bavarii Cruiser 46, głównym atutem tej jednostki jest maksimum przestrzeni i swobody, jaką udało się wygospodarować na względnie niewielkiej długości 38 st. I tak na pokładzie Lagoon 380 w komfortowych warunkach może podróżować do 10 osób, 8 rozlokowanych w dwuosobowych kabinach, plus dodatkowe dwie zajmujące kanapę w części wspólnej. Wizytówką tej jednostki jest ponadto szeroki kokpit, przestronny salon z panoramicznym widokiem 360°, oraz jasne kabiny z oknami położonymi poniżej poziomu zanurzenia, dzięki czemu przy przejrzystej wodzie możliwe jest podglądanie podwodnej fauny i flory z pozycji kajuty. Wszystko wykończone dobrej jakości materiałami, odpornymi nawet na wysokie zużycie. Sama obsługa jednostki jest łatwa i nie wymaga dużej załogi. Katamaran posiada liny sprowadzone do stanowiska sternika oraz dostęp do silników od rufy, które ułatwiają obsługę.

Wraz ze wzrostem zainteresowania żeglarstwem zarówno w Polsce, jak i na świecie, oferta jednostek dostępnych do czarteru stale się powiększa. Dotyczy to nie tylko najnowszych konstrukcji, lecz również starszych jachtów, które choć zadbane, oferowane są w często konkurencyjnych cenach. Za pośrednictwem serwisów takich jak GlobeSailor masz dostęp do największej bazy łodzi na wynajem, niezależnie od tego, czy planujesz wakacyjny rejs z rodziną, czy też wyczynową żeglugę ze sprawdzoną załogą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here