Na co uważać przy wyborze oferty biura podróży?

Wybór określonego biura podróży oraz jego oferty może niekiedy sprawić trochę problemów. Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę?

Solidność biura

Przed podjęciem decyzji zawsze trzeba sprawdzić, czy biuro legalnie istnieje i przede wszystkim zorientować się, jakimi środkami finansowymi dysponuje w razie swojego upadku. Chodzi o to, czy będą one wystarczające na pokrycie kosztów powrotu do kraju i ewentualne rekompensaty dla turystów. Dobrze też, kiedy dane biuro jest członkiem Polskiej Izby Turystyki.

Cena wycieczki

Wyjątkowo tanie oferty powinny wzbudzać pewną nieufność, więc nie wolno wybierać oferty pochopnie, sugerując się jedynie ceną. Ważne jest, co tak naprawdę zawiera w sobie ten koszt i jakie dopłaty są niezbędne. Niekiedy wycieczka jest tania, ale nie obejmuje wycieczek fakultatywnych, wiz, biletów wstępu, a czasami nawet wyżywienia. Bywa, że hotel ma niski standard albo jest mocno oddalony od największych atrakcji.

Program

Warto sobie uzmysłowić, że program zarówno zbyt intensywny, jak i zdecydowanie za mało atrakcyjny nie tylko wywoła naszą frustrację, ale nie pozwoli docenić tego, co w danym miejscu jest najbardziej wartościowe. Każdy program musi tez być idealnie dopasowany do potrzeb. Wiadomo, że inny charakter będzie mieć wyjazd dla rodzin niż dla singli.

Termin

W przypadku państw europejskich raczej wiadomo, jakiej pogody można spodziewać się w danym okresie. Problem zaczyna się przy wyjazdach egzotycznych. W niektórych rejonach bywają pory deszczowe lub intensywne huragany. Jeżeli wcześniej nie sprawdzimy takiej informacji, to może okazać się, że zamiast słonecznej pogody mamy ciągle lejący deszcz połączony z silnym wiatrem.
Wybór terminu determinuje również cenę. Wiadomo, że wyższe ceny będą obowiązywać, np. na wycieczki do Wenecji w okresie karnawału. Generalnie czas wakacyjny oraz świąteczny oznacza dużo wyższe koszty. Jeżeli komuś zależy na upustach, to powinien wybierać terminy poza szczytem turystycznym. Dodatkowym plusem takiego wyboru będzie tez mniejszy tłum na plażach i przy zabytkach.

Standard hotelu

Kwestia gwiazdek bywa umowna, więc lepiej dokładnie wypytać o warunki bytowe, np. odległość od plaży, kwestie związane z ręcznikami, pościelą, lodówką, telewizorem czy też Internetem.

Wyżywienie

Najczęściej jest to jedynie śniadanie, niekiedy śniadanie i obiadokolacja. Niezwykle korzystna jest opcja all inclusive. Ważne tez, aby dopytać o formę śniadania. Najlepszą jest oczywiście szwedzki stół.

Na koniec trzeba podkreślić, że przed podpisaniem umowy trzeba ją bardzo dokładnie przeczytać, aby zminimalizować ryzyko niezadowolenia z wyjazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here