Ramadan a wakacje w Egipcie i innych krajach arabskich

Ramadan to święty miesiąc dla wyznawców islamu, kiedy to muzułmanie poszczą od świtu do zmierzchu. W tym czasie muszą powstrzymywać się od jedzenia, picia, palenia, a nawet seksu. Ramadan zawsze zaczyna się i kończy podczas nowiu księżyca, a w roku 2017 rozpocznie się po zachodzie słońca 26 maja, natomiast skończy 25 czerwca. To naprawdę szczególny miesiąc dla świata islamu, więc każdy turysta odwiedzający w tym czasie7 kraje arabskie powinien wiedzieć, jakie zachowania mogłyby urazić uczucia religijne miejscowych, a nawet narazić na mandat lub areszt.

Ramadan – nie każdy musi się obawiać

Turcja, Egipt czy Tunezja należą do dość często odwiedzanych krajów przez turystów z naszego kraju. Na szczęście, w roku 2017 ramadan nie przypada na szczyt sezonu turystycznego, ale i tak z pewnością tysiące rodaków będzie wtedy w którymś z krajów arabskich. Na początku należy zaznaczyć, że osoby spędzające urlop nad hotelowym basenem lub na plaży w jakimś kurorcie nie muszą specjalnie przejmować się ramadanem. Natomiast ci, którzy lubią pozwiedzać okolicę lub pójść na targ, to powinni zachować roztropność.

Ramadan – co ulega zmianie?

Przede wszystkim warto wykazać się wyrozumiałością, ponieważ każdy praktykujący muzułmanin będzie po prostu w ciągu dnia głodny i spragniony, a to może negatywnie wpływać na samopoczucie i tym samym, na jakość wykonywanej pracy.
Bardzo często krócej czynne są urzędy, kantory i banki, zmianie mogą ulec rozkłady jazdy autobusów. Mogą też być trudności ze znalezieniem taksówki w godzinach porannych i południowych.

Ramadan – czego się wystrzegać?

Generalnie, muzułmanie nie wymagają tego, aby pościć razem z nimi, jednak warto uszanować ten czas i nie drażnić ich jedzeniem, piciem i paleniem w miejscach publicznych, oczywiście w ciągu dnia. W krajach bardziej liberalnych, jak Tunezja narazimy się jedynie na jakieś krzywe spojrzenia, ale w Arabii Saudyjskiej lub Zjednoczonych Emiratach Arabskich takie zachowania grożą interwencją policji. Poza plażą i hotelem należy również unikać okazywania sobie nadmiernej czułości oraz zbyt wyzywającego ubioru.

Warto pamiętać, że jesteśmy gośćmi i dlatego miłe będzie uszanowanie tradycji miejscowej ludności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here