Gdy tylko zaczyna się wiosna, przy miejskich placach oraz starówkach zauważa się stoiska z kawą i lodami. Czy praca w roli sprzedawcy kawy i lodów w szczycie sezonu na ulicy może być opłacalna? Stoiska tego typu przybierają najróżniejszą formę. Często spotyka się stoiska w formie rowerowej. Można nimi każdego dnia przemieszczać się do innej części miasta. Najprzyjemniejsza jest praca w słoneczne dni, przy sprzyjającej pogodzie. W deszczowe dni także można sobie poradzić, jeśli dane stoisko obwoźne posiada zamontowane zadaszenie materiałowe. Praca obwoźnego sprzedawcy polecana jest przede wszystkim osobom młodym, w dobrej kondycji fizycznej i z pozytywnym nastawieniem do turystów. Osoby przebywające na świeżym powietrzu nie zawsze mają ochotę wybierać się specjalnie do restauracji na kawę czy herbatę. O ile przyjemniej jest wypić coś dobrego przy promieniach letniego słońca, siedząc sobie z przyjaciółmi beztrosko na ławce w parku? Każdy z nas z pewnością zna to wspaniałe uczucie błogości.
Co znajdziemy na stoisku?
Stoisko obwoźne do sprzedaży kawy i herbaty, a także zimnych napoi wyposażone jest w ekspres, w którym przygotowuje się różnego rodzaju kawy. Można zamówić kawę czarną lub z mlekiem, a także kawy egzotyczne, mało znane, o bardzo wyszukanych smakach. Zdecydować się można na kilka wariantów porcji, od najmniejszej, poprzez średnią aż do dużej. Kawa przygotowywana jest w termicznych kubeczkach, które nie parzą i które bardzo wygodnie trzyma się w ręce podczas konwersacji. Sprzedawcy kawy najczęściej przy płaceniu proszą o drobne, ponieważ z banknotów o wysokim nominale w godzinach przedpołudniowych trudniej jest wydać resztę. Na szczęście już popołudniu, robi się większy ruch, dzięki czemu chętnych na wypicie czegoś specjalnego przybywa.
Ile zarabia sprzedawca kawy?
W sezonie letnim można zarobić naprawdę sporo, jeśli zatrudniający nas zezwala także na branie napiwków. Najbardziej wytrwali w tej branży w ciągu miesiąca mogą zarobić nawet do 2000 złotych, a w wielu przypadkach bywa, że do portfela trafia jeszcze więcej pieniędzy. Dzięki napiwkom od zagranicznych turystów sprzedawca kawy może zarobić nierzadko jeszcze drugą wypłatę. Wystarczy przy przygotowywaniu kawy uśmiechać się do klienta i podtrzymywać konwersację, choćby na temat pogody. Warto znać języki obce, ponieważ zagraniczni turyści bardzo doceniają moment, gdy ktoś próbuje nawiązać z nimi kontakt werbalny. Niestety, tą pracę można traktować jako zajęcie sezonowe. W zimne miesiące prowadzenie takiej działalności jest bardzo niewygodne.