Nie ma chyba osoby, która nie marzyła nigdy o tym, żeby choć raz w życiu polecieć do Stanów Zjednoczonych, żeby na własne oczy zobaczyć wodospad Niagara, plaże w Kalifornii, Wielki Kanion, albo Nowy Jork ze Statuą Wolności. W USA jest zresztą mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia, więc nic dziwnego, że co roku wiele osób postanawia ubiegać się o realizację marzeń i złożyć podania o wizy na wjazd do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Procedura wizowa jednak wiele osób przeraża – jak dokładnie wygląda?

Wiza imigracyjna i nieimigracyjna
Wizy na wjazd do Stanów Zjednoczonych dzielą się na imigracyjną i nieimigracyjną. Jest to podstawowy podział, który ma na celu rozróżnienie, czy chcemy udać się na stałe, czy też może jedynie na krótki, wakacyjny wypad. Oczywiście, ten drugi przypadek jest o wiele milej widziany i o wiele chętniej wizy nieimigracyjne są przyznawane.
Istotne jest jednak wykazanie, że mamy silne związki z własnym krajem i nie zamierzamy pozostawać w USA po wygaśnięciu wizy – to ważne, ponieważ tylko w takim przypadku mamy szanse na otrzymanie dokumentu.

Wiza pracownicza, a może turystyczna?
Jeśli chodzi o wizy nieimigracyjne, nie jest wcale powiedziane, że otrzymując je nie można ubiegać się o żadną pracę na terenie Stanów Zjednoczonych. Jeśli ktoś wyjeżdża do pracy jedynie na jakiś okres czasu, nie musi się przecież ubiegać o wizę na stałe – ważne tylko, żeby rozróżnić jaki dokument będzie nam w tym przypadku potrzebny i właśnie o taki złożyć wniosek. Wiza pracownicza zakłada, że przyszły pracodawca musi złożyć w celu jej otrzymania specjalną petycję, którą następnie musi zaakceptować Urząd Imigracyjny Stanów Zjednoczonych.
Dlatego warto – jeśli tylko jest okazja – skorzystać z możliwości otrzymania takiej wizy przy pomocy specjalnych, zajmujących się tym firm. Camp America to wyjazdy dla młodzieży, dzięki którym można przez określony czas zwiedzać i pracować w Stanach Zjednoczonych, a ze wszystkimi dokumentami pomagają specjaliści, którzy w dodatku organizują całą pracę!

Ile trwa procedura wizowa?
Istnieje mnóstwo wiz nieimigracyjnych – studencka, tranzytowa, dla uczestników wymiany, dla dziennikarzy, przedsiębiorców i tak dalej. Każda z nich wymaga nieco innego postępowania, żeby ją otrzymać i czas oczekiwania może być różny. Wszystko zależy, czy poprawnie wypełnimy papiery, lecz tak naprawdę decyduje tu specyfika indywidualnego przypadku. Trudno więc jednoznacznie określić kto kiedy otrzyma wizę – jeśli w ogóle. Niemniej jednak warto się starać, ponieważ USA to piękny kraj, bardzo warty odwiedzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here