Ważne postacie związane z Łazienkami Królewskimi

Stanisław August Poniatowski, Dominik Merlini, Fryderyk Chopin – to zaledwie trzy z wielu postaci, które w mniejszym lub większym stopniu związane są z Łazienkami Królewskimi. Związek ten nie zawsze jest bezpośredni, często ma charakter symboliczny. Spacerując malowniczymi łazienkowskimi alejami, można natrafić na ślady wielu osobistości ze świata polityki, sztuki i historii.

Letnia rezydencja króla

Postacie historyczne w szczególny sposób związane z Łazienkami Królewskim to Stanisław August Poniatowski i Dominik Merlini. Król Stanisław był pomysłodawcą utworzenia kompleksu pałacowo-parkowego, którego dzieje sięgają XIII wieku, kiedy w miejscu tym znajdowała się siedziba książąt mazowieckich. Łazienki Królewskie są odzwierciedleniem marzeń o idealnej republice, zamiłowania do sztuki oraz szacunku dla historii ostatniego króla Polski. Wszystko zaczęło się od poszukiwania idealnej lokalizacji na letnią rezydencję, a znajdująca się w Ujazdowie łaźnia Lubomirskiego stała się dla króla inspiracją do stworzenia miejsca wytchnienia. Dzięki architektom Dominikowi Merliniemu i Janowi Chrystianowi Kamsetzerowi dawna łaźnia została przekształcona w zjawiskowy i cieszący oko wspaniałą klasycystyczną stylistyką Pałac na Wyspie. Dominik Merlini, który pełnił funkcję królewskiego architekta, zajął się stworzeniem całego kompleksu łazienkowskiego – to, co możemy podziwiać obecnie, to dzieło tego wybitnego artysty, który we wspaniały sposób urzeczywistnił wizje króla.

Słynne postacie historyczne w Łazienkach Królewskich

Postacią w niezwykły sposób cały czas obecną w łazienkowskich przestrzeniach jest Fryderyk Chopin. Znajdujący się w centralnej części Ogrodu Modernistycznego pomnik to najsłynniejszy wizerunek wybitnego kompozytora i pianisty. To również symbol rozpoznawalny na całym świecie i kojarzony właśnie z Łazienkami Królewskim. Od ponad pół wieku pod pomnikiem Chopina odbywają się recitale fortepianowe. Można posłuchać utworów polskiego kompozytora w wykonaniu wybitnych pianistów z całego świata. Koncerty są darmowe i odbywają się w każdą niedzielę od maja do września.

Ignacy Jan Paderewski to kolejny wielki Polak, o którym wspomnienia są kultywowane w Łazienkach Królewskich. W znajdującej się na ich terenie Podchorążówce zgromadzono pamiątki po tym wielkim pianiście, polityku, patriocie i filantropie. Są to m.in. niepublikowane w żadnym innym miejscu fotografie z prywatnych archiwów i wiele innych cennych przedmiotów związanych z Paderewskim. Nieopodal Podchorążówki stoi wspaniały pomnik upamiętniający tego wielkiego artystę.

Jedną z wytyczonych tras w Łazienkach jest ścieżka o nazwie „Wydarzenia historyczne i postaci”. Wędrując nią, można zobaczyć popiersia i pomniki wielu znanych postaci historycznych, m.in. Aleksandra Kamińskiego, Henryka Sienkiewicza i Franciszka Liszta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here