Intensywna praca po kilkanaście godzin dziennie sprawia, że coraz trudniej nam przełączyć się na tryb odpoczywania. Ludzie nie umieją efektywnie wypoczywać, potrzebują pomocy w oderwaniu myśli od obowiązków. Właśnie dlatego zawód animatora czasu wolnego staje się coraz bardziej popularny.

Praca animatora czasu wolnego nie jest zajęciem dla wybranych. Animatorem może zostać każdy, kto ma choćby minimalne predyspozycje do zawodu, oraz skończy kurs animatora czasu wolnego. Warto zauważyć, że animator czasu wolnego to nie tylko „zabawiacz” dzieci, coraz częściej zapotrzebowanie na tego typu usługi pojawia się przy okazji organizowania imprez dla dorosłych.

Animator czasu wolnego może pracować zarówno w kraju, jak i zagranicą. Często jest delegowany do pracy w hotelach na całym świecie. Dla młodych ludzi to okazja, by zwiedzić ciekawe miejsca, nauczyć się języków obcych, poznać inne kultury i obyczaje. Jednak trzeba pamiętać, że animator jest w pracy, nie na wakacjach. Pracuje sześć dni w tygodniu praktycznie od rana do nocy. Do jego obowiązków należy nie tylko organizowanie zabaw dla najmłodszych (chociaż to częsta praktyka, gdy dorośli chcą odpocząć, a dzieci rozpiera energia), ale także organizowanie gier i zabaw towarzyskich dla dorosłych, prowadzenie zajęć o charakterze sportowym typu aerobik lub joga. Aby móc pracować w obcym kraju trzeba znać przynajmniej jeden język obcy na tyle dobrze, by móc się swobodnie porozumieć.

Podobne obowiązki czekają na animatorów czasu wolnego w kraju. Pracują w hotelach, klubach, ich usługi wykorzystywane są przy organizacji imprez masowych oraz na prywatnych przyjęciach.

Praca animatora, postrzegana jako przyjemna i lekka, wymaga choćby podstawowej znajomości ludzkiej psychiki, umiejętności rozwiązywania konfliktów, odporności na stres i umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Tego wszystkiego można się nauczyć na kursie dla animatorów. Taki kurs można odbyć stacjonarnie lub zdalnie przez internet.

Zarobki w pracy animatora zależne są od miejsca, w którym przyszło mu pracować i jakości świadczonych usług. Przeciętne wynagrodzenie dla animatora w Polsce to około trzech tysięcy złotych netto. Animatorzy pracujący z dziećmi mogą liczyć na nieco wyższe wynagrodzenie.

Dużo bardziej atrakcyjnie kształtują się zarobki animatorów pracujących w luksusowych hotelach zagranicą. Początkujący adepci zawodu mogą liczyć na czterysta euro miesięcznie, doświadczeni nawet na trzy tysiące. Biorąc pod uwagę, że o zakwaterowanie i wyżywienie nie muszą się martwić, trzeba uczciwie przyznać, że zarobki kształtują się na atrakcyjnym poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here