Veysonnaz to malownicza górska miejscowość, która budzi się do życia wraz z nastaniem zimy. Jej nazwa po raz pierwszy pojawiła się w rękopisach już w XII wieku. Położona jest w szwajcarskiej części Alp Pienińskich, gdzie czas płynie powoli i można nacieszyć się bajkowym krajobrazem oraz zażyć śnieżnej zabawy. To zimowa kraina, która zapewni Ci wiele kilometrów tras narciarskich oraz masę atrakcji i zabaw. Szlaki znajdujące się w obszarze wioski zachowały swą autentyczną atmosferę, jednocześnie oferując infrastrukturę najwyższej klasy.

Kameralnie, ale z rozmachem 

Ta niewielka wioska usytuowana jest w południowej części Szwajcarii, w odległości 13 kilometrów od Sion, stolicy kantonu Wallis, który jest najbardziej słonecznym regionem kraju. Leży na  wysokości 1350 metrów, w pięknej i naturalnej scenerii górskiej. Szczyty tutaj sięgają wysokości  4000 m. n.p.m.  Z jednej strony jest to ujmująca, stara, rustykalna wieś  z zabytkowym kościołem, z drugiej imponujący kurort narciarski. Mieszka tu zaledwie 500 osób, jednak w sezonie zimowym wioska zamienia się w prawdziwe centrum narciarstwa. Okoliczne stoki należą do jednego najpopularniejszych ośrodków narciarskich – Les 4 Vallées (Cztery Doliny), który jest największym resortem zimowym w Szwajcarii oraz trzecim pod względem ilości tras w Europie. Czeka tu na was ponad 220 kilometrów świetnie przygotowanych tras, a w całym obszarze Czterech Dolin nawet ponad 400 km!  

Potężny obszar narciarski Czterech Dolin zachwyca swoją doskonale rozwiniętą infrastrukturą z kilometrami tras odpowiednich dla narciarzy o różnych stopniach zaawansowania. Dzięki około 200 maszynom do sztucznego naśnieżania, śnieg jest gwarantowany również na niżej położonych trasach. Tutejsze stoki to szczyt marzeń – zawsze dobrze wyposażone i utrzymane na najwyższym poziomie. To tutaj znajduje się legendarna Piste de l’Ours, która 30 razy była gospodarzem zawodów Pucharu Świata. 

Atrakcje na miarę narciarskiej stolicy Europy 

Szczyt sezonu w Veysonnaz to liczni turyści, którzy szybko zapełniają apartamenty i hotele. Do wyciągów można dostać się tutaj pieszo lub też dojechać darmowym Skibusem. Choć to raczej spokojna miejscowość, głównie dla zorientowanych na jazdę na snowboardzie i nartach, to na pewno nie będziecie się nudzić. Atrakcji tu nie brakuje. Do wyboru mamy cztery snowparki (w tym nowy Wood Park w Nendaz), trasy do freeridu, a także dyskoteki, bary i restauracje. Dzieci zdecydowanie zakochają się w ogrodach śnieżnych oraz magicznych wyciągach dywanowych. Gwoździem programu Czterech Dolin jest możliwość jazdy na lodowcu Mont Fort. Veysonnaz jest także doskonałym punktem widokowym – z okien apartamentów roztaczają się cudowne widoki na dolinę Rodanu. Dodatkowo, możemy skorzystać z jazdy na nartach pod rozgwieżdżonym niebem.  Taka frajda, na oświetlonym stoku, przy pełni księżyca, może okazać  się niezapomnianym doświadczeniem. Pod żadnym pozorem nie można tego przegapić!  

Jeżeli należysz do grupy miłośników „białego szaleństwa”, nie może zabraknąć Cię w Veysonnaz. To miasteczko, które z typowo rolniczego, przekształciło się w jeden z najpopularniejszych resortów narciarskich, nie tylko w samej Szwajcarii, ale w całej Europie. Stało się to za sprawą zbudowanej w 1960 roku pierwszej kolejki górskiej. Ośrodek oferuje kilkaset kilometrów tras zjazdowych, dostosowanych zarówno do osób zaawansowanych, jak i początkujących, a przepiękne, alpejskie krajobrazy zapierają dech w piersiach. Veysonnaz na pewno zrobi na Tobie wrażenie, a spędzony tu czas na długo pozostanie Ci w pamięci. 

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Taksidi 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here