Jest uznawany za jeden z najbardziej pięknych i oryginalnych zamków w Polsce – zamek Czocha położony w miejscowości Sucha, nad Zalewem Leśniańskim jest chętnie wybierany przez turystów Jeśli także chcesz przeżyć niezwykłą przygodę z historią, warto go odwiedzić!

Zamek Czocha znajduje się w województwie dolnośląskim w miejscowości Sucha, która określana jest też alternatywnie jako Czocha. To niewielka osada, która znana jest przede wszystkim ze swojego wyjątkowego zamku.

Historia zamku

Zamek ma swoje początki w XIII wieku. Powstał wtedy jako warownia znajdująca się na granicy śląsko-łużyckiej. Budowę warowni polecił król czeski Wacław I Przemyślida. Niedługo po zakończeniu budowy zamek został przekazany biskupowi miśnieńskiemu von Weisenow, a potem włączony do księstwa jaworskiego. W kolejnych wiekach władcy i właściciele zamku zmieniali się. W XV wieku był on oblegany przez Husytów, którzy jednak nie zdołali go zdobyć. Potem zdobyty i niedługo później odbity. W XIX wieku był już opustoszały.

Na początku XX wieku zamek zainteresował Ernsta Gütschowa – producenta cygar z Drezna, który zakupił go i odnowił zgodnie z historycznym rycinami. W trakcie przebudowy zmieniono jednak nieco jego wygląd, na przykład w fosie urządzono zwierzyniec. Gütschow mieszkał w zamku do 1945 roku.

Po zakończeniu II wojny światowej zamek był niejednokrotnie okradany. W zamku mieszkali przez krótki czas uchodźcy z Grecji, którzy w sali rycerskiej trzymali zwierzęta gospodarcze. Zamek używany był też jako Wojskowy Dom Wczasowy, a od 1996 roku jest ośrodkiem hotelowo-konferencyjnym.

Zwiedzanie zamku Czocha

Najlepszym sposobem na zwiedzenie zamku Czocha jest zarezerwowanie w nim noclegu. Gościom udostępnia się pokoje w zabytkowych wnętrzach, dlatego możemy wtedy poczuć się jak prawdziwi mieszkańcy zamku sprzed wieków. Goście mogą również skorzystać ze zwiedzania zamku nocą.

Oczywiście, aby zobaczyć zamek, nie musimy rezerwować noclegu, ale możemy zobaczyć go bez noclegu. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem odbywa się codziennie w wyznaczonych godzinach, które możemy znaleźć na stronie internetowej obiektu. Organizowane są też różne wystawy poświęcone obiektowi i regionowi.

Artykuł powstał przy współpracy z Wrocławskim biurem wynajmu apartamentów goldenapartment.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here