Jakie głośniki do kampera

Dobre nagłośnienie kampera to niezbędna część pojazdu każdego fana muzyki. Podróż w towarzystwie ulubionych piosenek pozwala się zrelaksować i sprawia, że droga się nie dłuży. Jak skompletować idealne nagłośnienie kampera?

Car audio – co to jest?

Mianem „car audio” określa się branżę, która zajmuje się tworzeniem nagłośnień do samochodów, a także odnosząc się samego zestawu nagłośnieniowego. Oczywiście każdy pojazd ma fabrycznie wbudowane głośniki i radio, ale takie ustawienia nie zawsze spełniają oczekiwania najbardziej wymagających wielbicieli muzyki. Podczas kompletowania własnego zestawu car audio, złożonego z profesjonalnego sprzętu, trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami.

Przed przystąpieniem do tworzenia wymarzonego nagłośnienia, trzeba wykonać kilka zadań przygotowawczych. Po pierwsze należy założyć budżet, w którym ma zamknąć się cała inwestycja. To pomoże też ustalić, czy możesz sobie pozwolić na zlecenie dobrania nagłośnienia profesjonalnej firmie. To rozwiązanie bardzo wygodne i daje gwarancję dobrego efektu, jednak generuje również dodatkowe koszty. Trzeba też przemyśleć, jakie są oczekiwania, jaką przestrzeń można wykorzystać oraz czego brakuje w obecnym systemie nagłośnieniowym. Przed wyborem sprzętu warto także zadbać o szczelność pojazdu, by stworzyć odpowiednie warunki akustyczne. Służą do tego maty wygłuszające, najczęściej wykonane z aluminium lub gumy butylowej. Na rynku można znaleźć maty samoprzylepne – ich montaż jest prosty i nie wymaga pomocy specjalistów.

Jak wybrać najlepsze nagłośnienie kampera?

Kolejny krok to dobranie odpowiedniego sprzętu. Co powinno znaleźć się w zestawie car audio? Podstawowym elementem jest dobry radioodtwarzacz, który musi być kompatybilny ze wzmacniaczem. Warto by posiadał wejścia USB oraz odtwarzacz płyt CD. Najczęściej stosuje się wzmacniacze czterokanałowe, które umożliwiają podłączenie wszystkich potrzebnych głośników do kampera. Nawet jeśli na początku aż tak rozbudowany sprzęt nie jest potrzebny, warto się nad nim zastanowić, ponieważ umożliwia dodanie w przyszłości kolejnych głośników, bez konieczności przebudowywania całej instalacji. Przy wyborze wzmacniacza należy zwrócić uwagę na wartość mocy skutecznej, która określa moc wzmacniacza przy pracy ciągłej. 

Następnie pora na skompletowanie głośników do kampera. Jakie głośniki do kampera? Opcja podstawowa to urządzenia szerokopasmowe, które emitują cały zakres tonów za pomocą jednego głośnika. To również opcja najbardziej ekonomiczna, jednak może nie zadowolić najbardziej wymagających użytkowników. Lepszym rozwiązaniem będą głośniki dwu-, trój- lub nawet czterodrożne. W takiej konfiguracji każdy głośnik odpowiada za inne pasmo częstotliwości. Oznacza to, że osobne głośniki emitują tony niskie, średnie i wysokie, co zapewnia klarowny dźwięk oraz umożliwia usłyszenie nawet najdelikatniejszych szczegółów muzyki. Istotnym parametrem jest w tym przypadku moc wyjściowa (podawana w watach). Określa ona, jaką głośność, dynamikę i głębię dźwięku może emitować sprzęt. Podczas montażu głośników do kampera mogą przydać się również pierścienie mocujące, dzięki którym sprzęt będzie stabilniej osadzony w konstrukcji. Należy także pamiętać o odpowiednim zamaskowaniu okablowania – jest to istotne zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i estetyki wnętrza pojazdu.

Głośniki do kampera – o czym należy pamiętać?

Oprócz wspomnianych najważniejszych aspektów trzeba także przemyśleć kilka kwestii pobocznych. Projektując nowe nagłośnienie kampera, warto zastanowić się nad rozbudowaniem systemu o kilka dodatkowych elementów. Profesjonalne firmy proponują instalacje, które umożliwiają działanie w 

dwóch miejscach jednocześnie – dzięki temu kierowca w kabinie będzie mógł na przykład słuchać wybranej przez siebie muzyki, natomiast pasażerowie na tylnych kanapach bez problemu będą zorganizują sobie seans filmowy. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli podróżuje się na długich trasach, w dużej grupie lub z dziećmi. 

Przydatnym sprzętem jest również system głośnomówiący, który pozwala na prowadzenie rozmów w trakcie jazdy, bez konieczności odrywania rąk od kierownicy. Należy jednak pamiętać, że lepiej nie łączyć takiego systemu z całym nagłośnieniem kampera, ponieważ może to szkodliwie wpływać na jakość dźwięku. Czasem problemem w pojazdach jest wilgoć, która również można negatywnie działać na pracę głośników. W takim przypadku warto zdecydować się na sprzęt wodoodporny, któremu niestraszny wysoki poziom wilgoci lub zachlapanie wodą. 

Najlepsze głośniki do kampera

Wybór sprzętu nagłośnieniowego zależy przede wszystkim od oczekiwań, możliwości pojazdu oraz dostępnego budżetu – jak wiadomo, wysoka jakość idzie w parze z wysoką ceną. Na rynku istnieją firmy, które od lat specjalizują się w car audio, co daje gwarancję, że osiągnięty efekt będzie zadowalający. Wśród nich można wymienić między innymi japońską firmę Alpine, włoski Audison, niemiecką markę Eton czy, popularny nie tylko w branży car audio, Pioneer. 

Podczas tworzenia idealnego nagłośniania kampera warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy. To da pewność, że każdy z elementów systemu zostanie dobrany odpowiednio do całości. Choć tworzenie nowej instalacji może wiązać się z wysokimi kosztami, ta inwestycja sprawi, że długie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here